Zmiany są naturalne i nieubłagane. Są także potrzebne.
Table of Contents
Open Table of Contents
Bezpieczeństwo
Każdy czuje się dobrze w bezpiecznym i przyjazdnym środowisku. Może się rozwijać tak jak chce. Może leniuchować i odpoczywać bez przerwy.
Ale czy tak jest na prawdę? Przecież musimy jeść, ruszać się, działać. Inaczej się rozpadniemy. Okazuje się, że złudne poczucie bezpieczeństwa wcale nie jest dla nas ani dobre ani zdrowie. Musimy coś robić.
Każdy z nas coś robi. I tak właśnie całe społeczeństwa, cywilizacje i gatunki odciskają piętno swych działań na Ziemi. Każdy kolejny dzień jest podobny do poprzedniego, ale trochę inny.Różnic na ogół nie widać z dnia na dzień. Natomiast w dłuższej perspektywie erozja Starego Świata postępuje i tworzony jest Nowy Świat. Tak właśnie powstają zmiany.
Zmiany są nieuniknione.
Dlaczego boimy się zmian?
Najczęściej odczuwamy lęk przed czymś nieznanym. Przed nowy przełożonym, nowymi regulacjami, nowymi podatkami. Nie lubimy takich zmian.
Co ciekawe inne nowe zmiany są ok. Np.: samochód, piłkarz w zespole czy sukienka. Bo mogą być lepsze od tych, które posiadamy teraz.
Jesteśmy takim gatunkiem, który przygarnąłby dobre zmiany i zostawił bez zmian wszystko co było dla niego dobre.
Co tracimy bez świadomoych zmian w życiu?
Starsi ludzie mają czasem do siebie pretensje: “Dlaczego nigdy nie spróbowałem jazdy na rolkach?!”, “Dlaczego bałam się zmienić pracę, mimo że ta mnie stresowała”, “Dlaczego nigdy nie wyznałam mu miłości”.
Tracimy możliwość odkrycia czegoś ciekawego. Może odkrycia czegoś w sobie?
Jak podchodzić do zmian
Zmiany na lepsze najczęściej są oczekiwane. Mogą być trudne, ale potrafimy sobie wyobrazić efekt końcowy po zmianach. Gorzej ze zmianami na gorsze. Są one szybkie i zaskakujące nas.
Do każdych zmian warto podchodzić ciekawością, zrozumieniem i dystansem. Dzisiejsza zmiana może nas smucić, a jutrzejsza przynieść uśmiech. Ciągłe rozmyślanie o tym co się zadziało wcześniej tylko nas spowalnia.
Udręczanie się zepsutym samochodem go nie naprawi. Trzeba iść danej i podjąć kroki (kolejne zmiany) by mieć działający środek transportu.
Zmiany są nieuniknione. O tym też warto pamiętać. Można rzec: Życie jest zmianą.
Świadoma zmiana
Przejdźy teraz do Świadomych Zmian.
Jest to koncepcja która zaprasza nas do aktywnego wprowadzania zmian w życiu. Najczęściej zaczyna się od zaobserwowania w sobie zastanawiania się nad czymś. Swoistej ciekawości “co by było gdybym…“.
Przykładem może być chęć przejścia na dietę wegetarianską. Świadoma zmiana polega na tym, że nie jemy mięsa mimo że jest dostępne - sami decydujemy.
Nie powoduje ona, że będziemy te zmiany kontrolować. Będziemy akceptować ich postęp i następstwa - niezależnie od rezultatu.
Zapraszamy zmianę do rozgoszczenia się w naszym życiu i rozpoczęcia procesu transformacji w różnych obszarach.
Co Świadoma Zmiana może
Świadome wprowadzanie zmian może przynieść wiele przyjemnych i czasem nieoczywistych efektów. Poniżej kilka:
- zwiększenie gotowości na przyszłość
- radzenie sobie z niepewnością
- realizacja marzeń
- poczucie spełnienia
- inspirowanie do działania
- rozwijanie innowacyjności
- przekraczanie własnych granic
- budowanie odporności
- stymulacja umysłowa
- rozwój nowych umiejętnośc
- samopoznanie
- zwiększenie elastyczności
- zrozumienie różnorodności
- zwiększenie empatii społecznej
- zwiększenie inteligencji emocjonalnej